Setki pracowników protestują w największej fabryce Apple. Niezadowolenie spowodowała kwarantanna COVID-19 w zakładzie oraz brak wypłat. Protesty rozpoczęły się w środę czasu pekińskiego w fabryce Foxconn w Zhengzhou, poinformował Bloomberg, powołując się na anonimowego świadka w fabryce, który również przesłał klipy z incydentu.
WARNING: Graphic Content. Hundreds of workers at Apple’s main iPhone plant in China clashed with security staff after being locked up for weeks to quash a Covid outbreak.
— Bloomberg Technology (@technology) November 23, 2022
More here: https://t.co/aRNCr878WK pic.twitter.com/mgw0mHZeDB
Zamieszki mają miejsce z powodu niewypłaconych wynagrodzeń i obaw pracowników, przed COVID-19. Według Bloomberga władze wysłały policję do zwalczania zamieszek w celu przywrócenia porządku.
„Jeśli chodzi o jakąkolwiek przemoc, firma będzie nadal komunikować się z pracownikami i rządem, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów” – czytamy w oświadczeniu od Foxconn.
郑州富士康暴乱!用灭火器对抗警察! pic.twitter.com/LZmuXJdiy5
— 老司机 (@h5LPyKL7TP6jjop) November 23, 2022
Na początku października fabryka Foxconn w Zhengzhou zatrudniała około 200 000 pracowników, z których wielu pochodzi z wiosek i miasteczek, ale mieszka w akademikach prowadzonych przez firmę. Napięcia w zakładzie wielokrotnie wzrastały w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ zakład walczył o stłumienie wybuchu COVIDu.
Południowochińskie miasto Kanton również doświadczyło niepokojów związanych z ograniczeniami związanymi z koronawirusem. Protesty odbywały się w dzielnicy Haizhu, gdzie wielu mieszkańców to ubożsi robotnicy zaniepokojeni niedoborami żywności i rosnącymi cenami.
Napięta sytuacja zaczęła się już w październiku
Foxconn poinformował 26 października, że fabryka w Zhengzhou ma do czynienia z wybuchem COVID, według South China Morning Post. Inne dzielnice miasta Zhengzhou również walczyły z epidemiami i również zostały zamknięte. Przez cały ten czas zakład przyjął „system zamkniętej pętli”, w ramach którego pracownicy byli transportowani bezpośrednio z ich akademików do fabryki i z powrotem. System pozwala na kontynuowanie pracy zakładu podczas próby wyeliminowania koronawirusa.
Jednak taki „system” poważnie ogranicza przemieszczanie się pracowników, uniemożliwiając im spożywanie posiłków na stołówkach, a nawet zmuszając niektórych do spania na podłogach fabryki. Pod koniec października w sieci pojawiły się filmy przedstawiające pracowników uciekających z fabryki z powodu obaw o niedobór żywności. Reuters poinformował, że zmiany w fabryce Foxconna mogą zmniejszyć produkcję iPhona o 30% przed sezonem świątecznym. Fabryka w Zhengzhou dostarcza większość światowych dostaw iPhona.
Reklama: Odzież robocza
Foxconn zaprzeczył informacjom w mediach społecznościowych, że kilku pracowników zmarło z powodu COVID-19 w zakładzie, nazywając materiał filmowy protestujących pracowników „złośliwie zredagowanym”.
Firma tymczasowo podniosła płace i podwyższyła premie dla pracowników, aby zachęcić ich do powrotu. Władze prowincji poprosiły również emerytowanych żołnierzy i pracowników rządowych z sąsiednich miast o pracę w fabryce w Zhengzhou, twierdząc, że mogą otrzymywać swoje obecne pensje i dodatkowe wynagrodzenia z fabryki, poinformował Reuters 16 listopada.