Apple zwiększy bezpieczeństwo urządzeń przed oprogramowaniem szpiegowskim

Apple prowadza funkcję „Lockdown Mode”

Apple wprowadzi nową funkcję ochrony dla urządzeń iPhone, iPad i Mac, która ma zapobiegać cyberatakom na użytkowników, takich jak aktywiści, dziennikarze i urzędnicy państwowi.

Opcjonalna funkcja „Lockdown Mode” zapewni „ekstremalną” ochronę użytkowników, którzy stoją w obliczu poważnych, ukierunkowanych cyberataków”, poinformował Apple.

Narzędzie znacznie zmniejsza liczbę sposobów, w jaki atakujący może włamać się na urządzenie użytkownika. Apple twierdzi, że funkcja ta ma na celu przede wszystkim zwalczanie ataków „spyware” sprzedawanych przez NSO Group i inne firmy. W ciągu ostatnich kilku lat podmioty sponsorowane przez państwo hakowały użytkowników, uzyskując zdalny dostęp do danych na ich urządzeniach.

Apple zapewni ochronę przed cyberatakami

W zeszłym roku w sieci pojawiły się informacje, że wielu pracowników Departamentu Stanu USA zostało zhakowanych i powiadomionych przez firmę Apple. W listopadzie Apple pozwał NSO Group, mówiąc, że izraelska firma opracowuje narzędzia, takie jak oprogramowanie szpiegujące Pegasus, aby zaszkodzić użytkownikom Apple.

Apple poinformował, że niewielka liczba jego użytkowników była celem takich ataków aż w 150 krajach. Apple niedawno wprowadził system powiadomień, który informuje użytkownika o cyberataku.

Lockdown Mode będzie miał wpływ na aplikację Wiadomości, FaceTime, usługi online, przeglądarkę Safari i połączenia.

Po wdrożeniu narzędzia aplikacja Wiadomości będzie blokować załączniki inne niż obrazy i wyłączać podgląd linków. Są to dwa powszechne mechanizmy, których używają hakerzy. Przeglądarka internetowa również będzie ograniczona, z ograniczeniami dotyczącymi niektórych czcionek i funkcji związanych z czytaniem plików PDF i podglądem treści.

W FaceTime użytkownicy nie będą mogli odbierać połączeń od osoby, z którą nie kontaktowali się w ciągu ostatnich 30 dni.

Tryb blokady można włączyć za pomocą przełącznika u dołu menu prywatności w aplikacji ustawień na urządzeniach Apple. Podczas konfiguracji użytkownicy zostaną ostrzeżeni, że włączenie narzędzia spowoduje, że urządzenie „nie będzie działać tak, jak zwykle”, a „aplikacje, witryny internetowe i funkcje będą ściśle ograniczone ze względów bezpieczeństwa, a niektóre funkcje będą całkowicie niedostępne” według zrzutów ekranu udostępnionych przez Apple.

Apple planuje uruchomić nową funkcję w ramach nadchodzących aktualizacji systemów iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura, w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Apple nie wspomniał, kiedy funkcja trafi na inne wersje systemu, w tym watchOS dla Apple Watch.

Apple powiedział również, że nagrodzi tych, którzy znajdą sposoby na ominięcie nowej funkcji blokady — mówimy tutaj o nagrodach w wysokości 2 milionów.

UDOSTĘPNIJ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

ODKRYWAJ: