Meta grozi wycofaniem Facebooka i Instagrama z Europy

Facebook grozi wycofaniem swoich platform z Europy.

Meta ostrzega, że firma „prawdopodobnie nie będzie mogła dalej oferować niektórych produktów i usług w Europie”, a to wszystko przez przepisy dotyczące prywatności. Właściciel Facebooka wyraził takie stanowisko w rocznym raporcie.
Według firmy możliwość przetwarzania danych ma kluczowe znaczenie dla działalności i to dotyczy również kwestii operacyjnych oraz zarządzaniem reklamami. Więc skąd to zamieszanie? UE unieważniła stosowane wcześniej systemy, dlatego Meta nie może zawierać umów, które dotyczą udostępniania danych.
Meta po raz kolejny zagroziła wycofaniem Facebooka i Instagrama z Europy, jeśli nie będzie w stanie przechowywać i przesyłać danych użytkowników z Europy z powrotem do USA. Takie ostrzeżenie pojawiło się również w poprzednim raporcie rocznym.

Czy Faceboook naprawdę zniknie z Europy?

Meta odcięta od możliwości prawie nieograniczonego pozyskiwania danych użytkowników i przekazywania ich reklamodawcom straci możliwość oferowania swoich usług i zarabiania na terenie UE. Więc zniknięcie Facebooka z Europy to bardzo prawdopodobny scenariusz.
Wielu ludzi cieszy wizja Europy bez Facebooka i Instagrama. Niestety, firmy, które polegają na reklamach, emitowanych na tych serwisach — mogą przestać istnieć. Dla niektórych firm Facebook czy Instagram to jedyne kanały do pozyskiwania klientów.
Po wielu godzinach dostaliśmy komentarz z biura prasowego Meta, które zapewnia, że nie planuje wycofać się z Europy.

“Nie mamy absolutnie żadnego zamiaru ani planu wycofania się z Europy. Należy pamiętać, że Meta, tak jak i wiele innych firm, organizacji oraz serwisów, przekazuje dane między UE a USA w celu świadczenia globalnych usług. Podobnie jak inne firmy przestrzegamy przepisów europejskich, polegamy na standardowych klauzulach umownych oraz stosujemy odpowiednie zabezpieczenia danych, aby móc świadczyć usługi na całym świecie. Firmy potrzebują dokładnych i globalnych przepisów, aby dbać o długoterminowe bezpieczeństwo transatlantyckiego przepływu danych. Z tego względu, tak jak ponad 70 innych firm z różnych branż, ściśle monitorujemy zmiany regulacji i ich potencjalny wpływ na naszą europejską działalność” – czytamy w komentarzu.

UDOSTĘPNIJ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

ODKRYWAJ: