Poradnik dla początkujących: Jak skonfigurować i zacząć korzystać z nowego iPhona

Kupiłeś swojego pierwszego iPhona? Gratulacje! Oto najlepszy poradnik, dla osób, które nigdy nie korzystały z produktów Apple, nie mówiąc już o iPhonie. Korzystanie z iPhona może być dla nowych użytkowników niezwykle trudnym i frustrującym zadaniem. iPhone w niczym nie przypomina innych telefonów. Proste działania, takie jak wysyłanie wiadomości tekstowych i importowanie kontaktów, mogą być za trudne dla nowego użytkownika iPhona.

Przeprowadzimy cię przez cały proces konfiguracji, niezależnie od tego, czy masz już nowego iPhone 13, iPhone 13 Pro lub jakąkolwiek starszą wersję popularnego telefonu Apple. Musisz wykonać tylko kilka czynności, aby zakończyć konfigurację i zacząć korzystać z iPhona. 

Ten poradnik ma na celu uczynienie konfiguracji iPhona tak prostym, jak tylko możliwe. Jeśli to Twoje pierwsze urządzenie Apple – gratulacje! Witamy w rodzinie! 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby skonfigurować i zacząć korzystać z nowego iPhona.

Poradnik dla początkujących: ​​Jak skonfigurować iPhona?

Twój nowy iPhone jest gotowy do skonfigurowania zaraz po wyjęciu z pudełka. Zostaniesz powitany przyjaznym „Cześć”. Stamtąd będziesz mógł skonfigurować swojego iPhona jako nowy telefon lub przenieść dane z innego telefonu, niezależnie czy jest nim Twój poprzedni iPhone czy telefon z Androidem.

Jak skonfigurować iPhona?

Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w dużej rodzinie Apple, czy to Twój dziesiąty iPhone – konfigurowanie nowego iPhona to ekscytujące doświadczenie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o konfigurowaniu nowego urządzenia iPhone 13, w tym iPhona 13 mini, iPhona 13 Pro i iPhona 13 Pro Max, od momentu, w którym zobaczysz pierwsze „Cześć” do ostatniego kroku. Te kroki powinny również dotyczyć każdego innego iPhona, którego chcesz skonfigurować od podstaw.

Możesz skonfigurować iPhona 13 na jeden z trzech sposobów: zacząć od nowa, odtworzyć kopie danych z innego iPhone’a lub importować zawartość z telefonu innego niż Apple. Oto, co oznacza każda z tych opcji bardziej szczegółowo.

Skonfiguruj jako nowy — oznacza rozpoczęcie każdego ustawienia od zera. Jest to propozycja dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały ze smartfona lub chcą, aby ich iPhone był naprawdę nowy.

Przywróć z poprzedniej kopii zapasowej telefonu iPhone lub iPada — możesz to zrobić online za pomocą iCloud lub przez USB za pomocą iTunes. To propozycja dla osób, które miały poprzednie urządzenie z systemem iOS i przenoszą się na nowe. Jeśli chcesz aby wszystko co posiadasz na poprzednim urządzeniu pozostało nienaruszone i znalazło się na nowszym modelu — to opcja dla Ciebie.

Importuj z Androida – Apple ma aplikację w Google Play, która ułatwia przeniesienie danych z Androida. Usługi online umożliwiają przenoszenie dużej ilości danych z dowolnego starego urządzenia. Ta propozycja jest dla osób przechodzących na iPhona lub iPada z innej platformy.

Sprawdź jak skonfigurować iPhona w paru krokach

W momencie, gdy po raz pierwszy włączysz nowego iPhone’a, zostaniesz powitany słowem „Cześć” w różnych językach. Za każdym razem wygląda to tak samo niezależnie od tego czy zaczynasz od zera lub przywracasz kopie z poprzedniego iPhone, bądź Androida.

Jak przywrócić lub przenieść dane z innego telefonu

Jeśli nie zamierzasz zaczynać od nowa z zupełnie nowym urządzeniem polecamy przenieść dane ze starego iPhona lub urządzenia z Androidem na nowego iPhona.

Jak przywrócić dane z kopii zapasowej iCloud lub iTunes

Czas zdecydować, w jaki sposób chcesz przenieść dane ze starego iPhona. Podczas przywracania aplikacji i danych z innego iPhona masz dwie możliwości: iCloud lub iTunes/Finder.

To, który wybierzesz, zależy od tego, czy tworzysz kopię zapasową starego iPhona w iCloud, czy podłączasz go do komputera i tworzysz kopię zapasową za pomocą iTunes lub Findera.

Sprawdź najnowszy poradnik: Jak zwolnić pamięć w iPhonie bez usuwania aplikacji i zdjęć?

Kluczem jest upewnienie się, że najpierw utworzono kopię zapasową starego iPhona. Jeśli nie masz kopii zapasowej, to na co czekasz? Pamiętaj, że pierwsza kopia zapasowa potrwa dłużej w zależności od ilości posiadanych danych.

Po utworzeniu kopii zapasowej starego iPhona wybierz sposób przeniesienia danych ze starego iPhona na nowy iPhone, wybierając między iCloud lub iTunes.

Włącz iPhona

Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania iPhona (przycisk po prawej stronie telefonu) aż pojawi się logo Apple. Po włączeniu urządzenia, powita cię przyjazne „Cześć” w wielu językach. Dotknij slajd, aby skonfigurować i przesuń palcem po ekranie, aby rozpocząć. Gdy pojawi się prośba, wybierz swój język. Następnie wybierz nazwę swojego kraju. 

*Wybór regionu i kraju wpływa na sposób wyświetlania informacji na urządzeniu, między innymi na daty, godziny oraz kontakty. 

Funkcja „Szybki start” 

Dzięki tej funkcji skonfigurujesz nowego iPhona za pomocą innego urządzenia. Połóż obok siebie nowego iPhona oraz poprzedniego iPhona lub telefon z Androidem, a następnie postępuj zgodnie z instrukcją.

Jeśli nie masz innego urządzenia, stuknij opcję „Skonfiguruj ręcznie”, aby przejść dalej.

Aktywuj iPhona

Połącz się z siecią Wi-Fi, siecią komórkową lub aplikacją iTunes, aby aktywować iPhona i przejść do następnego kroku. Stuknij w swoją nazwę sieci Wi-Fi lub wybierz inną opcję. Jeśli nie jesteś w zasięgu sieci Wi-Fi, możesz ją wybrać później.

Funkcja Face ID, Touch ID i utwórz kod

W zależności od tego jakiego masz iPhona, będziesz mógł skonfigurować funkcję Face ID lub Touch ID. Dzięki tym funkcjom możesz odblokowywać urządzenie i autoryzować zakupy na podstawie rozpoznawania twarzy lub odcisku palca. Stuknij opcję „Dalej” i wykonaj dalsze instrukcje lub stuknij opcję „Skonfiguruj później w Ustawieniach”.

Przyszła również pora na ustawienie sześciocyfrowego kodu. Kod jest wymagany do używania takich funkcji, jak Face ID, Touch ID i Apple Pay. Jeśli wolisz kod czterocyfrowy, własny kod lub nie chcesz w ogóle używać kodu, stuknij pozycję „Opcje kodu”.

*W iPhone’ach X, XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, 12 mini, 12, 12 Pro i 12 Pro Max nie ma już przycisku Home, a Touch ID został zastąpiony Face ID dla bezpieczeństwa i biometrii. Konfiguracja jest podobna do Touch ID, ale używasz twarzy zamiast kciuka.

Odtwarzanie i przenoszenie danych 

W tym momencie możesz użyć automatycznej konfiguracji, aby skonfigurować nowy iPhone z tym samym hasłem i ustawieniami, co inny iPhone. Jeśli posiadasz backup w iCloud, w iTunes lub posiadasz telefon z Androidem, możesz odtworzyć dane ze starego urządzenia na nowego iPhona. Jeśli nie potrzebujesz backupu, wybierz opcję „Nie przenosi aplikacji i danych”.

Zaloguj się za pomocą Apple ID

Wprowadź identyfikator Apple ID i hasło lub stuknij opcję „Nie pamiętasz hasła lub nie masz Apple ID?” Z tego miejsca możesz odzyskać identyfikator Apple ID lub hasło, utworzyć nowe konto Apple ID lub skonfigurować je później. Jeśli masz więcej niż jedno konto Apple ID, stuknij opcję „Chcesz używać różnych Apple ID dla iCloud i iTunes?”

Jeśli zalogujesz się za pomocą konta Apple ID, może się pojawić monit o wprowadzenie kodu weryfikacyjnego z poprzedniego urządzenia Apple.

Automatyczne uaktualnianie i skonfiguruj inne funkcje

W kolejnych krokach możesz zdecydować, czy chcesz udostępniać swoje informacje deweloperom aplikacji i zezwolić na automatyczne uaktualnianie systemu iOS.

Funkcja Siri oraz inne usługi

Pojawi się pytanie, czy chcesz skonfigurować lub włączyć inne usługi i funkcje, takie jak Siri. Na niektórych urządzeniach pojawi się prośba o wypowiedzenie kilku fraz, tak aby funkcja Siri mogła poznać Twój głos.

Funkcja Czas przed ekranem

Funkcja „Czas przed ekranem” pozwala zorientować się, jak długo używasz swoich urządzeń. Pozwala również ustawić dzienne limity korzystania z aplikacji.

Jak skonfigurować iPhona oraz pocztę, kontakty i kalendarz na nowym iPhonie

Niezależnie od tego, czy używasz poczty e-mail od Apple, czy usługi poczty innej firmy, takiej jak Gmail lub Wirtualna Polska – możesz zintegrować swoje konto z iPhonem. To samo dotyczy importowania kontaktów i kalendarzy z innych usług.

Reklama: Regeneracja pomp jednostkowych

Poradnik dla początkujących iPhona: ​​zapoznaj się z podstawami

Po skonfigurowaniu iPhona najdzie cię ochota na zabawę wszystkimi funkcjami. Apple ma kilka wbudowanych aplikacji, które są integralną częścią korzystania z iPhona, takich jak aplikacja do wiadomości iMessage, aplikacja do czatu wideo FaceTime, aplikacja Kalendarz i kilka innych.

Poradnik dla początkujących iPhona: ​​aplikacje, gry, muzyka, filmy i książki

Twój iPhone to solidny i użyteczny sprzęt ale prawdziwa zabawa zacznie się dopiero wtedy, kiedy zaczniesz korzystać z rzeczy takich jak muzyka, filmy, e-booki, aplikacje i gry. Połowa zabawy to znalezienie tego wszystkiego na własną rękę. Druga połowa to uzyskanie pomocy od kogoś, kto zna wskazówki, sztuczki i ukryte tajemnice iPhona. Sprawdź nasze poradniki — pomożemy Ci.

UDOSTĘPNIJ:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

ODKRYWAJ: